10 Ocak 2013 Perşembe

Bahariye Adaları İstanbul’da yaşayan herhangi birine Bahariye denilince akla hemen Kadıköy’deki Bahariye gelir ancak İstanbul’da ismini çok kişinin bilmediği bir başka bahariye daha vardır. Haliçte, Eyüp ile Silahtarağa arasında iki küçük adacık vardır, bu adalar Bahariye Adalarıdır.  Deniz seviyesi ile aynı seviyede olmalarına karşın su altında kalmayıp sürekli olarak varlıklarını sürdüren adacıklardır.

 Bizans döneminde adı Kosmidion olan adalara Osmanlı döneminde Eyüp’ün Bahariye mahallesi yakınlarında oldukları için Bahariye Adaları adı verilmiştir. Lâle Devri'nde devletin ileri gelen görevlileri kıyıdaki Bahariye semtinde kasırlar ve yaz bahçeleri yaptırmış ve burayı bir tür sayfiye yeri olarak kullanmıştır. Lâle Devri'nde İstanbul'u anlatan yazılarda adaların çevresindeki kayık gezintilerinin çok revaçta olduğu anlatılmıştır. Ancak Lâle Devri'ni sona erdiren ayaklanma olarak bilinen Patrona Halil İsyanı'nda İstanbul kasırlarının pek çoğu gibi, Bahariye kasırları da tahrip edilmiştir.

 Cumhuriyet'in ilk yıllarında Haliç kıyılarının fabrikalarla dolması, bölgenin sayfiye yeri niteliğinin kaybolmasın neden olmuştur. Suyunun berraklığı sık sık övülen Haliç'te, bu dönemden sonra hızlı bir kirlenme başlamıştır. Adalar zaman zaman bazı fabrikaların atık deposu olarak kullanılmıştır. 90'lı yıllarda bölgedeki fabrikaların teker teker tasfiye edilmesi ve Haliç'te başlatılan temizleme çalışmalarıyla bölgede doğal yaşam yeniden oluşmaya başlamıştır. Balıkçıların adalara saldıkları tavşanların yanı sıra, göçleri sırasında İstanbul'dan geçen kuşlar da adaya uğramaya başlamıştır. İstanbul'un yerli kuş türlerinden bazıları da burayı üreme alanı hâline getirmiştir.

 İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Haliç'in ve Eyüp ilçesinin çevresinde yapılan kentsel düzenlemelerden sonra adalar üzerinde sosyal tesis kurmak üzere girişimde bulundu. Hazırlanan plana göre adaların bir köprüyle anakaraya bağlanması ve adalar üzerinde kafeterya ve restoran tesisi açılması öngörülüyordu. Büyükşehir Belediyesi'nin bu kararı, doğal yaşamı olumsuz yönde etkileyeceği konusunda yoğun eleştiriler alınca uygulamaya koyulmadı.

 Bir gün Eyüp‘e yolunuz düşerse teleferik ile Pierre Loti‘ye çıkmanızı ve çayınızı yudumlayarak Bahariye Adalarını seyretmenizi tavsiye ederiz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder